Moi
Muutamia päivityksiä sivuille:
- Etusivun kuvamainoksia pienennetty
- Seura alasivulta löytyy nyt muutakin tietoa kuin mitalitaulukko, käykääpä katsomassa.
- Lisäsin iltarastisivuille linkit viimeisen kolmen vuoden iltarastituloksiin, niiltä osin kuin ne joskus aikoinaan on netissä olleet. Löytyy sieltä sivun alareunasta. Jos ketään nyt kiinnostaa vanhoja muistella 
- Keskustelufoorumiin pieni fiksaus, nyt kaikki viesteissä olevat linkit aukeavat uuteen ikkunaan eivätkä ärsyttävästi frameen.
Ja mitä on lähiaikoina odotettavissa:
- Etusivulle on kaavailtu uusien viestiotsikoiden yhteyteen lisätietoa, heti otsikkolinkin perään esim. tyyliin viimeinen viesti kellonaikaan sejase päivänä sejase, kenen kirjoittamana. Tällöin näkisi helposti etusivulta milloin ketjuun on tullut uusi viesti, katsomatta ollenkaan koko keskustelusivulle. Tämän tekninen toteutus on vielä hieman hakusessa, mutta eiköhän se siitä...
- Viime kauden toimintakertomus lisätään pikapuoliin seura-sivulle.
- Tutkitaan onko mahdollista saada keskustelupalstan viestit aukeamaan linkkiä klikkaamalla suoraan viimeisen viestin kohdalle. Tai vielä paremmin, kyseisen käyttäjän ensimmäisen lukemattoman viestin kohdalta, jos mahdollista. Tällä hetkellä homma näköjään toimii niin, että koko sivuston etusivulta klikkaamalla viestiketjulinkkiä, aukeaa se viimeisen viestin kohdalta. Sen sijaan foorumin puolella linkkiä klikkaamalla aukeaa aina ensimmäisen viestin kohdalta. Tai näin ainakin mulla..
Eki wrote:Onko hyvä näin, että uusi viesti menee alimmaiseksi, vai olisiko parempi, että se menee ylimmäiseksi (niinkuin vanhassa sivustossa oli)?
Elikkäs nykyisellään palstan viestien järjestys on aikajärjestyksessä ylhäältä alas. Tämä on yleisesti suurimmassa osassa netin keskustelupalstoilla käytössä oleva tapa, jota ei allekirjoittaneen mielestä ole järkevää vaihtaa vaikka se teknisesti saattaisikin olla mahdollista (ei ole tutkittu vielä). Mitä mieltä muut ovat tästä?
Palautetta onkin saatu ihan kiitettävästi, ja lisää saa laitella tulemaan. Mutta kirjoitelkaa palautteen lisäksi nyt toki tuonne vapaan keskustelun puolellekin, siellä näkyy olevan hiljaisempaa.. 