Moro!
Muutama komentti Juhan kommentteihin:
Tuo letkojen välissä juoksu toimii, jos on avonaista alussa. Esim. viime vuonna, Asikkalassa ja Jurvassa. Mutta totuus on kuitenkin se, että ne menevät kaikki hyvin samaan suuntaan ja rastit ovat yleensä lähellä toisiaan. Itse pummasin Asikkalassa ykköstä, syystä, että olin oikeassa letkassa (ainakin nopeammassa), mutta sorruin näpertelyyn ja luin kuvionrajan ja vihreän väärin. Siksipä neuvoinkin taktiikaksi lukea aivan pommin varmat paikat kartalta, joista ei voi erehtyä. Toki pitää olla kartalla, mutta se ei ole mahdollista, jos kelaa siinä letkojen välissä ykköselle hampaat irvessä. Jos taas et kelaa hampaat irvessä, niin silloin se letka menee sua kovempaa ja kulutat vain voimia vai kuin on?
Tuo, mitä Juha toteaa noista koodien huutamisista on täyttä totta. Ruotsalaiset ja Norjalaiset osaavat homman paremmin kuin suomalaiset, mutta toisaalta tarpeeksi kovien joukkueiden aloittajat tietävät, että ne eivät viestiä ratkaise, päinvastoin munaavat jos epäonnistuvat. Siksi siellä keulassa vaihdellaan kommentteja varsin auliisti. Vai muistatteko JyväsJukolan tv-lähetyksen, kun muuan nimeltä mainitsematon Deltan kaveri tulee tv-rastille ja kun leimaa siinä, niin alkaa huutamaan niin pirusti, että pojat täällä se rasti on, tulkaa tänne
No, 2 kilometriä tästä tämä sankari sippas aivan totaalisesti, mutta johtipa todistetusti Jukolan viestiä.
Myös letkat pummaa, se on totta, mutta silloin pummaa 100 muutakin miestä toisaalta. Mutta ei kai kukaan varmaan lähde juoksemaan pelkästään letkan perässä. Tottakai pitää suunnistaa ja tehdä duunia koko ajan. ja kaikista tärkein on se rastin lähellä tapahtuva työ, jos tulee pummi, niin silloin tulee, pitää olla heti hajuilla missä sitä ollaan ja silloin korostuu se, että pitää olla joku paikka tiedossa, mistä olen varmasti mennyt ja ollut 100 %:sti kartalla. Jukolassa kun mennään aina suoraan, niin on helppo veivaa suunta tai käyttää peukkua
, jos juokset ojan yli, niin kyllä se oja löytyy siitä viivalta +/- 50 metriä ja kaikki isot mäetkin mennään yleensä suoraan.
Sulkavalla Juhalla oli jompi kumpi niistä ison tien oikealla puolella olleista rinnerasteista, itse juoksin 3. osuuden ja mulla oli tien vasemmalla puolella yksinäinen rasti. Ne kaksi siellä toisella puolella ollutta rastia oli vaikeita, mutta toisaalta isolle tielle oli matkaa muistaakseni 100-150 metriä rinnettä alas eli siinä olisi voinut auttaa se, että olisi paikantanut itsensä tiestä ja lonninut rastille. helppo tosin sanoa jälkikäteen pöydän äärestä, vai kuinka Juha.
Sitten olen tuossa iltalukemisina tutkinut Jukolan vanhoja karttoja ja aloituksessa on viime aikoina ollut seuraava kaava:
1-3 osuus
3 ykkösrastia, tän jälkeen mennään samassa jonossa 2-3 rastia.
Tän jälkeen pakka sekoittuu uudelleen 3 eri jonoon, jonka jälkeen juostaan 2-3 rastia samassa jonossa
TAI sitten porukka jaetaankin vain 2:een jonoon ja sitten toinen letka hajotetaan yhden rastin jälkeen kahdeksi jonoksi (siis nyt yhteensä 3 jonoa) ja rastiksi, jonka jälkeen tulee kokooma rasti
Tämä tämän tyylinen hajonta on ollut joko 1. tai 2. yhteisen rastin jälkeen viimeisimmissä jukoloissa.
Tästä homma jatkuu taas tyypillisenä eli on 3 hajonta rastia ja juostaan samaa letkaa yleensä 2-3 rastia
jne
Nipa
P.S. Aloitusosuus on kaikista paras osuus Jukolassa, jos on kunnossa. Ja täytyy kyllä sanoa, että vaikka kuinka sitä aloitusta haluaisi välttää, niin toisaalta ainakin itsellä on taas se kutina, että perhana kun pääsisi sen juoksemaan!